W dniach 13-15.10. 2017 r. w Paryżu miał miejsce Kongres Femmes Solidaires (Kobiet Solidarnych), największej francuskiej organizacji feministycznej, liczącej kilkadziesiąt tysięcy członkiń skupionych w lokalnych organizacjach w całej Francji.
W dniu 13-go października w Espace Reuilly zgromadziło się ok. 300 delegatek z lokalnych organizacji Femmes Solidaires, przedstawicielek partnerskich stowarzyszeń (w tym Zgromadzenia Kobiet, Ligi Pokoju), organizacji zagranicznych i prasy. Konferencję otworzyły Catherine Baratti-Elbaz, burmistrz 12-tej dzielnicy Paryża i Hélène Bidard, wiceburmistrz miasta Paryża ds. równouprawnienia kobiet i mężczyzn, walki z dyskryminacją i praw człowieka. Prezeska Femmes Solidaires Sabine Salmon przedstawiła sprawozdanie z działalności organizacji, po czym miały miejsce panele dyskusyjne.
„Musimy przeciwdziałać podziałom wewnątrz ruchu feministycznego na „biały”, „czarny”, „lesbijski” czy inne feminizmy i stać twardo na gruncie wartości uniwersalnych.” – Sabine Salmon
Pierwszy dzień Kongresu miał charakter międzynarodowy i został poświęcony przeglądowi sytuacji kobiet na świecie w zakresie prawa do aborcji oraz przemocy wobec kobiet, w szczególności kobietobójstwu.
Panel nt. prawa do decydowania o swoim ciele (w powiązaniu z tematami dotyczącymi wpływu ekstremizmów religijnych i politycznych na reprodukcyjne prawa kobiet i prawa osób LGBT+) otworzyła Karima Bennoune, specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. praw kulturalnych, profesorka prawa międzynarodowego i autorka książki pt. „Wasza fatwa tu nie obowiązuje”, która wskazywała na rosnący destrukcyjny wpływ fundamentalizmów religijnych na prawa kobiet. Fatima Lalem, ekonomistka, socjolożka i działaczka feministyczna mówiła o międzykulturowości (opartej na uniwersalizmie praw człowieka w odróżnieniu od multikulturalizmu) i konieczności edukacji do seksualności w kontekście walki z przemocą wobec kobiet. W panelu uczestniczyły dwie przedstawicielki z Polski, co świadczy o uwadze, z jaką Femmes Solidaires traktują sytuację kobiet w Polsce. Nina Sankari z Fundacji im. Kazimierza Łyszczyńskiego mówiła o wojnie przeciwko kobietom prowadzonej w Polsce przez Kościół Katolicki i jego politycznych sojuszników, a Kamila Ferenc z Federacji ds. Praw Kobiet i Planowania Rodziny przedstawiła aspekty prawne sytuacji reprodukcyjnych praw kobiet w Polsce i działania Federacji w tym zakresie. Bella Rapoport, dziennikarka i działaczka LGBT+ z Rosji przedstawiła trudną sytuację tego środowiska w swoim kraju, w szczególności w Czeczenii. Dwie przedstawicielki Femen, po projekcji krótkiego filmu o akcjach organizacji, wyjaśniły ideę ich walki z patriarchalnymi mechanizmami dyskryminacji kobiet, która często spotyka się z niezrozumieniem nawet w środowisku feministycznym. Panel moderowała Carine Delahaie, redaktorka naczelna pisma „Clara Magazine”.
„Fundamentaliści religijni wykorzystują prawa kulturalne człowieka do narzucania kobietom patriarchalnej opresji. Tymczasem kultura jest zjawiskiem dynamicznym i prawa kulturalne muszą być dostosowywane do zachodzących zmian.”– Karima Bennoune
Kolejny panel dotyczył prawa kobiet do życia w pokoju, które było rozpatrywane w kontekście wojen, jak również kobietobójstwa poza teatrem wojny oraz zagrożeniami dla kobiet wynikającymi ze zmian klimatycznych. W panelu wystąpiły: Nursel Kilic, rzeczniczka Ruchu Kobiet Kurdyjskich w Europie, autorka publikacji m.in. „Przeciwdziałać kobietobójstwu” czy „Komuna Rojawy”; Gabriela Conder z Argentyny, założycielka stowarzyszenia adwokatów udzielających pomocy prawnej więźniom politycznym oraz kobietom kryminalizowanym w Argentynie z powodu aborcji, ofiarom przemocy wobec kobiet itp.; Laurence Fisher z Francji, wielokrotna mistrzyni karate, która sport czyni narzędziem przywracania kobietom godności; Serena Balista z Włoch mówiła o kobietobójstwie jako przejawie systemowej przemocy wobec kobiet, Arielle Denis z Ruchu na Rzecz Pokoju, prezentowała Międzynarodową Kampanię na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej, nagrodzoną w tym roku Pokojową Nagrodą Nobla.
Jeszcze dwa lata temu od przemocy ginęła w Argentynie 1 kobieta co 24 godziny. Dziś ginie co 18 godzin. Zwiększa się nie tylko liczba zabijanych kobiet, ale także brutalność i okrucieństwo wobec ofiar. – Gabriela Conder
Wieczorem uczestniczki Kongresu obejrzały spektakl wg. tekstu Charba „List otwarty do fałszerzy od islamofobii, którzy grają w grę rasistów”.
W drugim dniu Kongresu obradowano nad priorytetami i strategią ruchu feministycznego, w szczególności zagadnieniom nieseksistowskiej i nieprzemocowej edukacji.
Ostatni dzień Kongresu był poświęcony sprawom organizacyjnym stowarzyszenia Femmes Solidaires, w tym sprawom statutowym i finansowym.
Nina Sankari
Poniżej fotorelacja
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.