Konserwatywna polityka społeczna
Piotr Szumlewicz w cyklu „Lewy sierpowy”
„W Polsce w zakresie polityki społecznej narosło wiele nieporozumień. Wielu lewicowych komnentatorów twierdzi, że rządy PiS należy doceniać za transfery socjalne. Tymczasem nie każda polityka społeczna jest postępowa. Nawet najwyższe świadczenia społeczne mogą przyczynić się do umacniania nierówności, wykluczenia społecznego czy dyskryminacji kobiet.”
Wyważona analiza, która przedstawia jak wygląda wsparcie socjalne w wykonaniu populistów. Wsparcie, które demoluje system świadczeń społecznych i a jest obliczone na doraźny efekt zachwytu działaniami nowej ekipy rządzącej.
Tygodnik Faktycznie nr 3/2017, wydanie papierowe str. 5, www.tygodnikfaktycznie.pl
Lasy skazane na ścięcie
Michał Charzyński, Piotr Czerwiński
„Parlamentarzyści PiS oraz prezydent Andrzej Duda pod koniec roku sprawili miłą niespodziankę biskupom i deweloperom. Wycinka drzew będzie tania i prosta”.
W artykule dane statystyczne, przegląd działań resortu środowiska w ciągu ostatnich kilkunastu lat ale przede wszystkim wyjaśnienie jak to działa czyli właśnie „Po co nam drzewa”. O wadze tego materiału niech świadczy jeszcze jeden cytat:
„Świerkowy żywopłot posadzony wzdłuż trasy szybkiego ruchu jest w stanie zatrzymać nawet 70 procent zanieczyszczeń. Tereny zielone wokół wielkich aglomeracji oraz zlokalizowane wewnątrz dużych osiedli łagodzą klimat. Ich wycinka powoduje, że letnie upały i zimowe mrozy są bardziej dotkliwe. Bez nich powietrze staje się bardziej suche. Odczuwają to szczególnie osoby starsze, dzieci i ludzie, którzy chorują na astmę.”
Tygodnik Faktycznie nr 3/2017, wydanie papierowe str. 6, www.tygodnikfaktycznie.pl
Polityka i pieniądze
prof. Jan Hartman w cyklu „Nie filozofuj”
„Tak nie lubimy władzy i tak jakoś jakoś jesteśmy w stosunku do ludzi na stanowiskach zawistni, że stawiamy im niemożliwe wymagania. Robimy to tylko po to by mieć łatwy pretekst, by nimi gardzić, gdy nie spełniają tych naszych w gruncie rzeczy nieuczciwych oczekiwań. A skoro nie spełniają, to tym bardziej cała sfera publiczna napawa nas wzgardą.”
Profesor Jan Hartman pochyla się nad tematem naszych oczekiwań i wymagań w stosunku do osób publicznych. Czy takie same wymagania stosujemy względem siebie a jeżeli nie to czy mamy tego uzasadnienie?
Tygodnik Faktycznie nr 3/2017, wydanie papierowe str. 12, www.tygodnikfaktycznie.pl
PiS seniorów wyleczył
prof. Andrzej Jaczewski w cyklu „Groch z kapustą”
„Darmowe leki dla ludzi od 75 roku życia były jedną z podstawowych obietnic wyborczych PiS. Premier Beata Szydło gwarantowała w exposé, że załatwi tę sprawę w okresie pierwszych 100 dni rządu. Oświadczam więc dziś z całą stanowczością (Ziobro może mnie w kajdankach zabrać do sądu za zniesławienie), że Szydło jest kłamcą. Tym bardziej obrzydliwym, że za te świadomie oszukańcze obietnice kupowała głosy wyborcze. Jak wiemy – skutecznie.”
Profesor Jaczewski porusza temat właściwie zapomniany, przysypany innymi, “ważniejszymi”, bardziej spektakularnymi. A dotyczy grupy najbardziej poszkodowanej, ludzi dożywających swoich dni często w skrajnym ubóstwie. A to zapomnienie jest łatwe, bo dotyczy tych, którzy mają najmniejszą siłę przebicia a mówiąc brutalnie – potrzebni byli przy tych wyborach, bo przy następnych naturalnie wymienią ich następni. Polacamy do przeczytania wszystkim – bo wszystkich nas czeka starość.
Tygodnik Faktycznie nr 3/2017, wydanie papierowe str. 12, www.tygodnikfaktycznie.pl
Polka najgorszego sortu
Kuba Puchan, dział Historia
»Wbrew pozorom i sugestiom prawicowych historyków Róża Luksemburg nie była miłośniczką sowieckiej wersji dyktatury. Jako demokratka krytycznie oceniała objęcie władzy w Rosji przez Lenina po rewolucji październikowej. W jednym z artykułów skrytykowała zawieszenie praw demokratycznych przez Lenina i Trockiego pisząc, że „[Lenin] stosuje całkowicie błędne metody działania: dekret, dyktatorską władzę nadzorcy w fabryce…”«
Kolejny wysokiej próby tekst historyczny, który przybliża sylwetkę Róży Luksemburg. Żydówki, socjalistki, emigrantki, absolwentki uczelni w Zurychu (wydziałów filozofii, ekonomii, prawa) z tytułem doktorskim, liderki partyjnej, przez całe życie wolnej „od kołyski i religii” – czy mogło być gorzej w przypadku kobiety na przełomie XIX i XX wieku?
Tygodnik Faktycznie nr 3/2017, wydanie papierowe str. 21, www.tygodnikfaktycznie.pl
Wiara z przyzwyczajenia
Marek Krak w cyklu „Życie odzyskane”
„Skąd religia wie o tym, co twierdzi? Otóż ta rzekoma wiedza wypływa z powtarzania i przyzwyczajania. […] Pewien znajomy ateista, który naczytał się teorii spiskowych, powiedział mi niedawno, że zbliża się na świecie historyczny przełom. – Skąd o tym wiesz? – zapytałem. – Nawet Apokalipsa o tym pisze – odpowiedział… Można się z tego śmiać, ale to pokazuje jak bardzo jesteśmy w niewoli naszych przyzwyczajeń. Mój ateista wyniósł z otaczającego, chrześcijańskiego świata to, że Apokalipsa to coś szczególnego.”
Marek Krak po raz kolejny stawia nas przed zadaniem wyjrzenia poza brzegi zaklętego kręgu przyzwyczajeń i wydeptanych ścieżek myślenia.
Tygodnik Faktycznie nr 3/2017, wydanie papierowe str. 22, www.tygodnikfaktycznie.pl
Komitet Ratujmy Kobiety uhonorowany
Agnieszka Abémonti-Świrniak relacjonuje z Paryża
Jest to jedyna bezpośrednia relacja polskiego magazynu z uroczystości wręczenia nagrody im. Simone de Beauvoir Komitetowi Ratujmy Kobiety. Nagrodę przekazano na ręce Barbary Nowackiej – koordynatorki Komitetu.
»„Nie zapominajcie – wystarczy kryzys polityczny, ekonomiczny czy religijny, aby prawa kobiet zostały zakwestionowane. Całe życie musicie pozostać czujne.” Ten cytat z Simone do Beauvoir, słynnej francuskiej feministki i pisarki usłyszeliśmy 9 stycznia 2017 roku kilka razy. Wygłosiły go chyba wszystkie uczestniczki przemawiające na wręczeniu nagrody, aby podkreślić, jak wspaniale to przesłanie spełnił i spełnia Komitet Ratujmy Kobiety w dzisiejszej Polsce, w której kryzys – zarazem polityczny, ekonomiczny i religijny – przechodzimy na co dzień.«
Tygodnik Faktycznie nr 3/2017, wydanie papierowe str. 23, www.tygodnikfaktycznie.pl
Nasi okupanci i ich niezdrowy erotyzm!
Andrzej Rodan, dział Historia
Andrzej Rodan przeprowadził wywiad z Tadeuszem Boyem-Żeleńskim. A jak to zrobił? Posunął się do zorganizowania seansu spirytystycznego? Nie, zrobił to inaczej.
»Kler, który – uporawszy się z „heretykami” – położył w dawnej Polsce rękę na wszystkim, przyczynił się do pogrążenia narodu w owej straszliwej ciemnocie, w jakiej tkwiliśmy przez cały wiek siedemnasty i trzy czwarte osiemnastego, wówczas gdy inne narody spełniały największą pracę myśli – Tadeusz Boy-Żeleński, „Nasi okupanci”.”
„Minęło prawie dziewięćdziesiąt lat od napisania przez Boya-Żeleńskiego tych słów i, niestety, wszystkie jego konstatacje są aktualne.”
Tygodnik Faktycznie nr 3/2017, wydanie papierowe str. 25, www.tygodnikfaktycznie.pl
Psychiatra w kaftanie
Andrzej Rodan w cyklu „Świat według Andrzeja Rodana”
Na koniec i deser tego przeglądu prasy: „Takie jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram. Wcale nie czuję się winny, bo wina zawsze leży po środku, tylko nikt nie wie, po czyjej stronie leży środek.” A czego dotyczy „wina” – zachęcamy do sprawdzenia w Tygodniku Faktycznie. 🙂
Tygodnik Faktycznie nr 3/2017, wydanie papierowe str. 31, www.tygodnikfaktycznie.pl
oprac. Jadwiga Dąbkowska
komentarze: Justyna Grabowska
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.