Kilkaset osób wzięło udział w happeningu „Pomachajmy biskupom na pożegnanie!”, który odbył się przed warszawską Bazyliką Św. Krzyża.
„Drodzy biskupi, wasze nauki już dawno rozminęły się z moralnością. (…) W swojej chciwości sięgacie już nie tylko po nasz majątek, ale nawet po nasze wolności i prawa, w szczególności prawa i wolności kobiet. Próbujecie odebrać nam prawo do decydowania o sobie i swoim życiu, odebrać ochronę prawną kobietom – ofiarom przemocy, zmusić do rodzenia dzieci. (…) W obronie własnej musimy uciec się do radykalnego rozwiązania i czym prędzej was z naszego państwa odprawić” – mówiła jedna z organizatorek wydarzenia Bożena Przyłuska
Przemówienie Bożeny Przyłuskiej
Żegnanych biskupów symbolizowały czarne balony, które wypuszczono w powietrze. Uczestnicy manifestacji wznosili hasła: „Moje sumienie, mój wybór”,„Mamy dość pogardy i przemocy wobec kobiet”. Odczytano postulaty, wśród których znalazły się m.in.: swobodny dostęp do antykoncepcji, prawo do aborcji, rozdział Kościoła od państwa, wyprowadzenie religii ze szkół, wprowadzenie do niej edukacji seksualnej. Wydarzeniu przypatrywało się kilku mężczyzn, którzy odmawiali różaniec na schodach kościoła Św. Krzyża, uniemożliwiając wejście do wnętrza świątyni.
Przemówienie Moniki Przyborowskiej
Wydarzenie jest częścią Międzynarodowego Strajku Kobiet 8 marca organizowanego w Polsce przez Ogólnopolski Strajk Kobiet – nieformalną, bezpartyjną inicjatywę kobiet, należących do różnych organizacji kobiecych, a także niezrzeszonych, które zorganizowały Ogólnopolski Strajk Kobiet – Czarny Poniedziałek 3 października 2016 r. w ponad 200 miastach w Polsce i za granicą. Czarne protesty OSK doprowadziły do wycofania się partii rządzącej z procedowanego przez Sejm projektu całkowitego zakazu aborcji. Sukces zawdzięczamy maksymalnemu rozproszeniu naszego protestu – temu, że każda kobieta w Polsce mogła wziąć sprawy w swoje ręce.
Ogólnopolski Strajk Kobiet wpisał się w serię protestów kobiecych w różnych państwach – niedługo po nas na ulice wyszły m. in. Koreanki i mieszkanki wielu krajów Ameryki Łacińskiej. Uważamy, że kobiety są siłą, która może powstrzymać marsz populizmu i neofaszyzmu przez świat – jesteśmy przecież wszędzie. W koalicji Międzynarodowego Strajku Kobiet biorą udział kobiety z prawie 30 państw, planując na 8 marca 2017 r. masowe, solidarne, zróżnicowane działania pod hasłem „Solidarność naszą bronią”.
Warszawa 03.08.2017
fotorelacja
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ feminosfery
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.