VI Zlot Ateistów – Ustroń
W dniach 6-8 października br. odbył się kolejny, szósty już Zlot Ateistów zorganizowany przez Fundację im. Kazimierza Łyszczyńskiego. Po raz pierwszy spotkanie miało miejsce w Ustroniu na Śląsku Cieszyńskim.
Powiat cieszyński to miejsce szczególne w Polsce, to obok Podlasia, jeden z nielicznych regionów, który zachował – i to od stuleci – wieloświatopoglądowy charakter. I tu ciekawostka. Ateiści spotkali się w ośrodku położonym na zboczu masywu Równicy, góry, która była miejscem tajnych spotkań śląskich ewangelików prześladowanych przez katolickich Habsburgów w XVII wieku. Na szczęście spotkania takie jak zlot ateistów, nie są w Polsce na razie tajne, a los Kazimierza Łyszczyńskiego, ateisty zamordowanego przez Sejm, nie jest naszym udziałem. Ale nie zmienia to faktu, że katolicka ofensywa pod władzą PiS nabiera gwałtownego rozpędu, choć trwa już ponad ćwierć wieku i sprzyjały jej różne rządy. I los wszelkich mniejszości, w tym religijnych i światopoglądowych, nie jest w Polsce pewny.
Tym razem na zlocie poruszano m.in. tematykę wojny religii z kobietami, pedofilii w Kościele katolickim oraz relacji między nauką a religią, w tym między edukacją a religią. Jeden z prelegentów mówił także o – szeroko rozumianym – terapeutycznym wpływie ateizmu na życie jednostek i społeczeństw.
W znakomitym panelu dotyczącym sytuacji kobiet wzięli udział – wiceprezeska Fundacji Nina Sankari (przedstawiła proces odbierania kobietom praw reprodukcyjnych pod dyktando Kościoła), Monika Szymańska, psycholożka i działaczka Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej (mówiła m.in. o psychologicznych skutkach antykobiecej nagonki) oraz dr Marcin Walter, lekarz, działacz społeczny, m.in. prezes Stowarzyszenia na rzecz Godnej Śmierci oraz członek inicjatywy „Lekarze Kobietom”. To oddolny ruch lekarzy, którzy wspierają pacjentki poszukujące recepty na tabletkę antykoncepcyjną „dzień po”. Jak wiadomo pod wpływem Kościoła katolickiego, politycy PiS doprowadzili do tego, że tabletkę Ella One można dostać tylko na receptę. A katoliccy lekarze ze specyficznie ukształtowanym sumieniem odmawiają jej przepisywania. Dzięki ruchowi „Lekarze Kobietom” można dowiedzieć się w internecie, gdzie przyjmują lekarze, którzy taką receptę chętnie wystawią.
Marek Lisiński, prezes Fundacji „Nie lękajcie się”, która wspiera ofiary księży pedofilii, mówił o swojej działalności oraz problemach, które napotyka. Jego wystąpienie, związane także z wątkami osobistymi było bardzo poruszające. Warto przypomnieć, że w dniach 17-19 listopadza br. roku odbędzie się konferencja „Stań po mojej stronie” zorganizowana przez Fundację „Nie lękajcie się”, Fundację im. Kazimierza Łyszczyńskiego oraz Krytykę Polityczną.
Publicysta ateistyczny Adam Cioch mówił o wyzwolicielskich aspektach racjonalistycznego i humanistycznego ateizmu, a konkretnie o porządkującym i terapeutycznym jego wpływie na życie jednostek i społeczeństw. Ateizm może przynosić nadzieję, uwalniać z lęku i fałszywych wyobrażeń o życiu. W sferze społecznej może przyczynić się do opracowania racjonalnych, świeckich rozwiązań np. w przeciwdziałaniu przestępczości i skuteczniejszej resocjalizacji.
W programie Zlotu znalazła się także projekcja dwóch filmów dokumentalnych, które wywołały żywą dyskusję: „Walka z szatanem” w reżyserii Konrada Szołajskiego na temat egzorcyzmów i „Czy można nie wierzyć?” produkcji Centrum Akcji Laickiej w Brukseli o relacjach wiary i wiedzy. Ponadto uczestnicy Zlotu wzięli udział w spacerze górskim szlakiem oraz znakomicie bawili się na wieczorze integracyjnym z dyskoteką.
Adam Cioch
Poniżej fotorelacja ze Zlotu w Ustroniu
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.