Sąd Najwyższy Indii stwierdził, że „kontrowersyjne” prawo rozwodowe stosowane przez muzułmanów jest niekonstytucyjne, czyli zapadła decyzja, która może zwiastować koniec prawa o którym muzułmanki od dawna twierdzą, że narusza ich prawo do równości.
Prawo o którym mowa pozwala muzułmanom rozwodzić się z żonami po prostu trzy razy wypowiadając słowo „talaq”.
Trzech z pięciu sędziów badających sprawę kwestionującą legalność „potrójnego talaq” uznało je za niezgodne z konstytucją.
„Jest to delikatny przypadek budzący wiele emocji. Apelujemy do rządu Indii aby uchwalił odpowiednie ustawodawstwo w tym zakresie”, stwierdził przewodniczący Sądu Najwyższego Indii, J S Khehar, ogłaszając sześciomiesięczne zawieszenie praktyki prawa rozwodowego.
„Rząd powinien teraz znaleźć sposób na wprowadzenie nowego prawa” – ogłosili trzej sędziowie głosujący za niekonstytucyjnością „potrójnego talaq”
Asmita Basu, Dyrektor Indyjskiego Amnesty International powiedziała: „Z zadowoleniem przyjmuję orzeczenie Sądu Najwyższego, „potrójny talaq” jest dyskryminującą praktyką, która narusza prawa kobiet do równości i niszczy życie wielu muzułmańskich kobiet. Orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie tej praktyki jest krokiem naprzód w kierunku wyrównania praw kobiet w Indiach. Zachęcamy rząd do uchylenia wszystkich religijnych praw rodzinnych, które naruszają prawo kobiet do równości. Bez wyjątku. „
Praktykowania tego prawa zakazano już w ponad 20 państwach muzułmańskich, w tym sąsiadujących z Indiami Pakistanem i Bangladeszem. Ale w Indiach chroni się prawa wywodzące się ze „świętych ksiąg”, które pozwalają muzułmanom, chrześcijanom i hindusom na stosowanie praw religijnych w sprawach takich jak małżeństwo.
Dyskusja nad tą sprawą stworzyła, wydawałoby się, nieprawdopodobną koalicję umiarkowanych muzułmanów, premiera Narendra Modiego i jego rządzącej Indyjskiej Partii Ludowej, przeciwko muzułmańskim ugrupowaniom twierdzącym , że państwo nie ma prawa ingerować w sprawy religijne.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.