Zamów bezpośrednio w redakcji lub e-wydanie. Miłej wiosny mimo wszystko! Nadeszły wiosenne święta. W polskich realiach przywłaszczone przez
Zamów bezpośrednio w redakcji lub e-wydanie.
Nadeszły wiosenne święta. W polskich realiach przywłaszczone przez Kościół święto to zwykle wielki festiwal obłudy. W tym roku obchody zaczęły się od smoleńskich szaleństw.
Polski Kościół nie interesuje się Bogiem, nieskończonością, śmiercią, cierpieniem. Jest zepsuty, niemoralny, skoncentrowany głównie na pieniądzach i władzy. Trudno zresztą tego nie zauważyć, bo kler jest na tyle bezczelny, że ze swoją pazernością specjalnie się nie kryje.
Premier Beata Szydło opowiedziała bajkę o epokowym finansowaniu żłobków przez PiS-owski rząd. Z przemilczanym morałem, że pociechy niezamożnych rodziców doczekają tam miejsca, będąc w wieku szkolnym…
red. Marcin Kos
Posłuszni dziennikarze i artyści oraz zaprzyjaźnione z PiS fundacje „się wyżywią”, jak mawiał pewien klasyk. Ale jakoś nie mogą „się nażreć” do syta.
red. Olga Gawłowska
Kończy się powoli termin składania deklaracji podatkowych za rok 2016. Nie każdy podatnik musi jednak osobiście wypełniać dokumenty. Urzędy skarbowe nie będą też ścigać uczciwych spóźnialskich.
red. Michał Charzyński
Polscy czytają mało, a będą czytać jeszcze mniej. Oskubać czytelników, dorobić monopolistów – oto realne skutki ustawy o jednolitej cenie książki.
red. Michał Charzyński, red. Piotr Czerwiński
Pierwsza głodówka mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki protestujących przeciwko arogancji władzy trwała 17 dni. Od 4 kwietnia trwa drugi akt tego samego dramatu.
red. Marcin Kos
Profesor Maria Szyszkowska – filozof prawa, zwolenniczka poglądów Immanuela Kanta, pacyfistka, działaczka społeczna, w latach 2001–2005 senator i jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków lewicy. Autorka m.in. ustawy o związkach partnerskich i eutanazji. Także felietonistka i autorka wielu książek, w tym o uprawianej przez nią filozofii codzienności.
Lekcja anatomii doktora Hagensa
Do Łodzi zawitała wystawa „Body Worlds”. Kontrowersyjna i fascynująca.
red. Łukasz Piotrowicz
Niewiele jest rzeczy, które spotykają się z powszechnym i absolutnym potępieniem. Jedną z nich jest terroryzm.
Ogromna solidarność i zwartość gr upy, żelazna hierarchia, bezkrytyczne przestrzeganie wewnętrznych zasad – nawet idiotycznych. I wielka agresywność wobec oponentów.
Nie ma sensu żądać od właściciela niewolników, żeby wyrzekł się swej własności. Na próżno by domagać się od złodzieja, który dziś chodzi w glorii biznesmena, żeby dobrowolnie oddał to, co zagrabił społeczeństwu.
Atom, Szyszko czy panele słoneczne?
„Przewietrzanie kapelusza” to nie tylko nazwa cyklu felietonów, jakie piszę dla „Tygodnika Faktycznie”, to także proces w mojej głowie, rodzaj gimnastyki, jaką staram się uprawiać co najmniej raz w tygodniu po to, aby dostarczać moim szarym komórkom świeżego powiewu – oświeconego spojrzenia.
Terroryzm nie ma narodowości ani przypisanej mu jedynie słusznej religii. Paramilitarne grupy masowo mordujące swoich wyimaginowanych przeciwników łączy wyłącznie radykalizm. I to zarówno religijny, jak i polityczny.
red. Ariel Szenborn
Pod rządami PiS, tak jak za poprzedników, represjonuje się pracowników, pomiata się protestującymi, organizuje nagonki. A to wszystko m.in. w państwowej Poczcie Polskiej.
red. Adam Zieliński
Niektórzy twierdzą, że religie mijają się z prawdą o świecie, bo są „niematematyczne”. Akurat ten argument nie jest trafiony…
red. Agnieszka Abémonti-Świrniak
Francuzi zaczęli się bać. Już nie terrorystów, ale zwalczającej ich Marine Le Pen. Boją się, że zmiecie przy okazji ich najświętsze wartości – wolność, równość, braterstwo.
red. Agnieszka Abémonti-Świrniak
Nie lekceważcie polskich piłkarzy
Reprezentacja Polski w piłce nożnej jest na historycznym 11 miejscu w światowym rankingu FIFA! Lewandowski i spółka wyprzedzają takie piłkarskie potęgi jak Włochy i Anglia. Jeszcze nigdy nie było tak dobrze, a może być jeszcze lepiej!
red. Miłosz Worobiec
Ślepa wiara zawsze prowadzi do nieszczęścia. Od wiary religijnej, poprzez wiarę w „niewidzialną rękę wolnego rynku”, po polską religię narodową (nie mylić z katolicyzmem!), której dewizą jest „jakoś to będzie”.
red. Marek Krak
W okresie Wielkiego Postu staram się – jako chrześcijanin – zawsze znaleźć czas na lekturę pism wczesnochrześcijańskich. Teraz czytam „Pasterza” Hermasa, pismo apokaliptyczne powstałe ok. 150 r. n.e. Wielu ważnych autorów, jak Ireneusz z Lyonu czy Klemens Aleksandryjski, traktowało „Pasterza” jako jedno z kanonicznych pism chrześcijaństwa.
red. Tomasz Kozłowski
Religie świata: I będzie płacz i zgrzytanie zębów
Niebo i piekło są prawie we wszystkich religiach. Według tradycyjnych wierzeń każdy kraj, każda narodowość ma swoje własne piekło. Nauka o istnieniu piekła jest potrzebna Kościołom do straszenia naiwnych ludzi. Tezy o jego istnieniu chrześcijanie bronią od wieków.
red. Bogumiła Pawłowska
Biblijne opisy ukrzyżowania Jezusa skupiają się na teologicznym wymiarze jego męki. Współczesny stan wiedzy pozwala nam dostrzec, jak okrutna i bolesna była to śmierć.
red. Grzegorz Zbyszewski
Religijni przywódcy tępili nie tylko naukowców, ale także wszelkie przejawy nowoczesności, które zawdzięcza im ludzkość. Nowoczesna medycyna czy nawet polityka jest zresztą do dziś solą w oku wielu hierarchów.
red. Łukasz Lipiński
Polskie święcone nie jest pamiątką chrześcijańskich uczt agape, jak chcieliby niektórzy, zwyczaju malowania pisanek nie zawdzięczamy św. Marii Magdalenie, a śmigus-dyngus nie bierze się stąd, że w średnich wiekach świeżo nawróceni chrześcijanie obchodzili na Wielkanoc rocznicę chrztu.
red. Anna Gabryłłowicz
W XIX stuleciu warszawiacy nie wyobrażali sobie wielkanocnych świąt bez zabaw na miejskich placach. Lud stolicy życzenia „wesołych świąt!” traktował nader dosłownie i po niedzielnym „święconym” już od południa szedł się bawić.
red. Anna Gabryłłowicz
Zbliżają się Święta Wielkanocne, a wraz z nimi ich nieodłączny atrybut – jajka. Symbolizują nowe życie i wciąż budzą żywe kontrowersje. Kiedyś – na temat zawartego w nich cholesterolu, obecnie – w związku z ich walorami odżywczymi.
red. Józef Maszczyk
Dzikie historie: Paskudny Don Juan
Francuz Henri Landru wiódł zwyczajne życie jako mąż i ojciec. Do czasu. Kiedy ktoś oszukał go w interesach, Landru stwierdził, że cwaniakom żyje się lepiej, i postanowił jednym z nich zostać.
red. Józef Maszczyk
PRL: czarna legenda i wróżka celebrytka
Czy czarna wołga, którą w PRL-u straszono dzieci, istniała naprawdę?
Józefina Pellegrini pierwsza w Polsce zarejestrowała działalność wróżbiarską. Po porady przychodzili do niej celebryci z pierwszych stron gazet.
red. Justyna Cieślak
Komentarze
0 komentarze
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.