O życie dzieci
prof. Anrzej Jaczewski w cyklu „Groch z kapustą”
„Jestem dumny z tego, że jako młody lekarz pediatra (dyplom 1952) walczyłem o wprowadzenie kolejnych szczepień, ponieważ choroby zakaźnie siały grozę i śmierć.”
„Starania o powszechność szczepień, to piękna historia naszej walki o cywilizację. Mówiło się, że wiele dzieci ze wsi raz w życiu widzi lekarza – kiedy zgłasza się dobrowolnie na szczepienie.”
Profesor w zwięzłych słowach przekazuje historię szczepień a robi to z „pierwszej linii frontu”. Jego spojrzenie wynika z praktyki lekarskiej, która niesie doświadczenia wygranej w – wydawało się kiedyś – nierównej walce ze śmiertelnymi chorobami takimi jak np. dyfteryt. Czy my, już wszyscy bezpieczni i zaszczepieni wiemy, co taka diagnoza oznaczała kiedyś?
Tygodnik Faktycznie nr 25–26/2016, wydanie papierowe str. 18, www.tygodnikfaktycznie.pl
A skąd o tym wiesz?
Marek Krak w cyklu „Życie odzyskane”
„Dociekliwość i dawka zdrowego sceptycyzmu to ważne składniki udanego życia. Bez nich będziemy zawsze jak chybotliwe łódki na wielkim oceanie – gnani przez wichry to tu, to tam Szkoda życia!”
„Odpowiedź, że coś jest napisane w Biblii lub powiedział to taki a taki duchowny lub inny magik sztuk tajemnych, nie powinna być satysfakcjonująca.”
Marek Krak jak zwykle celnie i z zachwycającą lekkością (nie mylić z błahością) wskazuje nam, jak często nasz umysł śpi a wyobraźnia harcuje i zapominamy zadać (również sobie) pytanie „A skąd o tym wiesz?”
Tygodnik Faktycznie, nr 1/2017, wydanie papierowe str. 22, www.tygodnikfaktycznie.pl
Islam
Bogumiła Pawłowska w cyklu „Religie świata”
„W historii religii dużą rolę odegrali tzw. prorocy, którzy byli twórcami rozmaitych wyznań. Wśród nich znajdują się między innymi Mahomet, Abraham, Budda i Jezus Chrystus, chociaż w przypadku tego ostatniego właściwym twórcą i organizatorem religii chrześcijańskiej był św. Paweł.”
Cały cykl to olbrzymia dawka wiedzy, który dla wielu jest zamkniętą kwestią wiary. A wiedza jak to wiedza – serwuje ogromną dawkę faktów, które umożliwiają nam racjonalne zmierzenie się ze współczesnością.
Tygodnik Faktycznie nr 1/2017, wydanie papierowe str. 23, www.tygodnikfaktycznie.pl
Religia rewolucyjna
Dariusz Łukaszewicz w dziale Historia
„Stosunek papiestwa do zmian spowodowanych we Francji przez rewolucję był zdecydowanie wrogi. Kościół chciał feudalizmu, a nie praw człowieka. Rewolucja odpowiedziała na to stworzeniem własnych form religijności.”
Potężna dawka wiedzy historycznej. Prezentacja mechanizmów, które w oczywisty sposób powinny były doprowadzić do sytuacji, w której XXI wiek powinien być wolny od wszelkich religii. Wiedza miała całkowicie wyeliminować ciemnotę a nauka zabobon. Dlaczego tak nie jest? Z tym pytaniem każdy z nas powinien zmierzyć się samodzielnie. A nieocenioną pomocą będzie wiedza, którą można poszerzyć śledząc dział Historia.
„W latach 1793–1794 doszło na prowincji do fali spontanicznej dechrystianizacji, zmykania kościołów oraz aktów wandalizmu i niszczenia sprzętów kościelnych oraz obiektów kultu religijnego.”
Tygodnik Faktycznie nr 1/2017, wydanie papierowe str. 25, www.tygodnikfaktycznie.pl
Dysydent polityczny i religijny
Kuba Puchan w dziale Historia
»Ludzie, którzy w ramach walki z „komuną” co najwyżej chodzili ze święconką do kościoła, szczerze i gorąco nienawidzą „lewaków” z prawdziwej opozycji. Jedna z najgorszych kar za odwagę i niezłomność spotkała Ludwika Cohna, a jest nią zapomnienie.
Ten materiał to element niezbędny do uzupełniania układanki naszej wiedzy o nas i świecie nas otaczającym. Szczególnie obszaru historii współczesnej.
Tygodnik Faktycznie nr 1/2017, wydanie papierowe str. 26, www.tygodnikfaktycznie.pl
oprac. Jadwiga Dąbkowska
komentarze: Justyna Grabowska
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.