Stowarzyszenie Inicjatywa Polska – Warszawa rozpoczyna zbiórkę podpisów pod apelem do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego o podjęcie pilnych działań mających na celu ochronę Muzeum Techniki i Przemysłu NOT z siedzibą w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Nie bądź obojętny! Jeśli leży Ci na sercu dobro kultury i nauki, pomóż nam uratować Muzeum Techniki w Warszawie. Jak to zrobić? Wystarczy, że podpiszesz on-line apel do Ministra Kultury dostępny na stronie:
lub
To dla mnie również prywata, ponieważ w MT znajduje się analogowa maszyna matematyczna zwana Analizatorem Równań Różniczkowych, w skrócie ARR czyli po dzisiejszemu komputer, skonstruowany przez Grupę Aparatów Matematycznych z udziałem mojego taty. (Na zdjęciu powyżej)
Marek Łukaszewicz
Obecny dług placówki przekroczył 4 mln zł, a dalszy brak wsparcia finansowego doprowadzi do jej zamknięcia i zwolnienia ponad 70 pracowników, wśród których nie brakuje pasjonatów techniki i historii polskiej myśli technicznej.
Muzeum funkcjonuje nieprzerwanie od 1955 roku i jest jedną z największych placówek tego typu w Polsce. Jego zbiory prezentują historię polskiej myśli technicznej i obejmują m.in. takie eksponaty jak machina rachunkowa z 1842 roku konstrukcji warszawskiego zegarmistrza Izraela Abrahama Staffela czy pierwsza na świecie ręczna kamera filmowa Kazimierza Prószyńskiego z 1911 roku. Poza gromadzonymi w Pałacu Kultury i Nauki eksponatami, Muzeum sprawuje także opiekę nad cennymi zabytkami technicznym w Polsce: Hutą Żelaza w Chlewiskach, zbudowaną w 1892 roku, czy walcownią i pudlingarnią w Sielpi Wielkiej, powstałą w 1842 roku.
Żródło Wydarzenie Inicjatywy Polskiej
ilustracja By Hiuppo
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ działu nauka
Pamiętam pierwsze wizyty w Muzeum Techniki, które odbywałem jeszcze dziecięciem będąc. Były magiczne, zwłaszcza nastrojowy fragment imitujący szyb kopalni. Pamiętam na półpiętrze schodów stanowiska krótkofalarskie – w owym czasie było to jakby okno na wielki i niedostępny świat.
MT to prekursor Centrum Nauki Kopernik, zasłużony na polu popularyzacji wiedzy i kultury technicznej, taki jaki w owym czasie był potrzebny i możliwy, może nie tak zaawansowany technologicznie, ale o niepowtarzalnym klimacie.