Centrum Nauki Kopernik prezentuje cykl wykładów i spotkań z naukowcami. Od 11 stycznia 2017 roku zaprasza na intelektualny spacer – Drogi do Życia. Przewodnikami będą biolodzy i medycy. Pokażą, w jaki sposób biologia i medycyna poznają i zmieniają świat.
Geny i medycyna, komórki macierzyste, terapie nowotworowe, regeneracja przerwanego rdzenia kręgowego – o tym miedzy innymi będą mówić, dzieląc się wiedzą o rezultatach badań i najnowszych osiągnięciach. Wykładom towarzyszy kawiarnia naukowa – miejsce do nieformalnych spotkań i rozmów bezpośrednich.
– Chcemy podkreślić, że obecny cykl „Drogi do Życia”, tak jak poprzedni, jest autorskim pomysłem i dziełem podziwianego przez nas naukowca. „Plan podróży” przygotowała biofizyk, genetyk i członkini Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik, prof. Magdalena Fikus. To zaszczyt współtworzyć wydarzenie z Panią Profesor. Razem z zespołem Kopernika wypracowaliśmy ostateczny skład zaproszonych naukowców oraz opowieść, która spina wszystkie ich wykłady. Nauka kształtuje naszą przyszłość, ale też pomaga rozwiązywać problemy teraźniejsze. – informuje na swojej stronie CNK – Warto posłuchać tych, którzy opowiedzą jak…
Przed każdym wykładem aktualności ze świata nauki: „Co nowego w mikroświecie” – prof. Magdalena Fikus.
1 lutego, godz. 19.00
HOMO GENETICUS. GENY W ZDROWIU I W CHOROBIE, Paweł Golik
Spośród chorób genetycznych człowieka najlepiej poznane są te, które zależą od defektów pojedynczych genów. Coraz lepiej je identyfikujemy i diagnozujemy. Są to jednak choroby rzadkie, a największym wyzwaniem pozostają cechy, które zależą od oddziaływań wielu różnych genów i środowiska, zwane cechami wieloczynnikowymi. Ich zrozumienie jest znacznie większym wyzwaniem, niż w przypadku cech jednogenowych, podlegających regułom znanej ze szkoły genetyki mendlowskiej. Tymczasem większość najczęściej dotykających nas chorób, a także ogromna większość cech stanowiących o tym, że wszyscy się między sobą różnimy, dziedziczy się właśnie w taki, wymykający się prostym analizom, sposób. Jak rozstrzygnąć czy przyczyną danego zjawiska są geny czy środowisko? Czy można na podstawie analizy genetycznej przewidzieć cechy wyglądu, charakteru, uzdolnienia, czy podatność na różne choroby? O czym warto pamiętać, gdy czytamy o nowych odkryciach genetyki?
Prof. Paweł Golik – absolwent i pracownik Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, lider zespołu w Instytucie Genetyki i Biotechnologii. Obecnie zajmuje się biologią molekularną i ewolucyjną, szczególnie koncentrując się na ewolucji mechanizmów ekspresji genów w mitochondriach. Brał też udział w badaniach ewolucji człowieka, a także tworzył drożdżowe modele ludzkich chorób mitochondrialnych.
BADANIA GENETYCZNE DLA ZROZUMIENIA MECHANIZMÓW NEURODEGENERACJI? Andrzej Friedman
Choroby neurodegeneracyjnie, takie jak choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera, stanowią narastający problem starzejących się społeczeństw. Poznanie mechanizmów ich powstawania może pozwolić na skuteczniejsze leczenie. Istotną rolę w poznawaniu mechanizmów prowadzących do umierania komórek nerwowych odgrywa genetyka. W rodzinnych postaciach chorób neurodegeneracyjnych stwierdzono obecność mutacji, które prowadzą do śmierci komórek nerwowych. Zrozumienie tego, co powoduje mutacja, pozwala na rozumienie tego, co dzieje się w mózgu chorego.
Prof. Andrzej Friedman – lekarz neurolog, badacz choroby Parkinsona. Profesor w Klinice Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Badał wpływ genów i hormonów na przebieg choroby Parkinsona, prowadził terapie eksperymentalne.
WSTĘP WOLNY
27.12.2016, oprac. Justyna Grabowska (FKŁ)
ŻRÓDŁO: Centrun Nauki Kopernik, www.kopernik.org.pl
ilustracja: CNK
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.