Warszawa 14.02.2016, Pasaż Wiecha
Już po raz trzeci wzięliśmy udział w wydarzeniu”One Billion Rising”. My tańczyliśmy w Warszawie, ale tańczyło w Polsce 61 miast i wiele setek innych na całym świecie. Tegoroczna akcja ma zwrócić uwagę na problem molestowania seksualnego kobiet i dziewcząt.
A problem jest poważny, bowiem jak podają organizatorki na swoich stronach, z badań przeprowadzonych we wszystkich krajach UE wynika, że różnych form molestowania seksualnego doświadczyło od 45 do 55% kobiet powyżej 15. roku życia – od fizycznych przez werbalne po cybermolestowanie. W ciągu tygodnia giną w Polsce trzy kobiety z powodu przemocy domowej – podaje Instytut Wymiaru Sprawiedliwości.
W liczbach bezwzględnych wygląda to jeszcze gorzej: W Polsce rocznie jest ponad 30 tys. zgwałconych kobiet , przemocy fizycznej lub seksualnej doświadcza od 700 tys. do miliona Polek, a 150 ginie w wyniku przemocy domowej. Według statystyk policyjnych 95% sprawców to mężczyźni.
Za taki stan rzeczy odpowiada niewątpliwie wywodząca się z religijnej doktryny patriarchalna tradycja, zakładająca, że to mężczyzna ma władzę i może ją egzekwować na różne sposoby, także przy użyciu przemocy. Stereotypy zakładające niższość kobiet wobec mężczyzn, czy ich służebny status, lansowane przez religijnych przywódców, głoszone są w środkach masowego przekazu, a nawet w sejmie. Zarówno w tradycji judeochrześcijańskiej, jak i islamskiej status płci żeńskiej można określić zwięzłym koranicznym stwierdzeniem: „o jeden stopień niżej niż mężczyzna”. Dotyczy to również statusu ekonomicznego.
Wydarzenia w rodzaju One Billion Rising mają za zadanie zwrócić uwagę na te zjawiska i wywrzeć presję w kierunku ich zmiany.
Marek Łukaszawicz
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.