Nowy Tygodnik Faktycznie. Zamów bezpośrednio w redakcji lub e-wydanie.
W numerze 12/2017 między innymi:
Ludzie, ludzie, sensacja! PiS-owi spadło w sondażach! Radość przez kraj się przetoczyła niesamowita. A jak PiS-owi wzrośnie w kolejny badaniach, to mamy siedzieć w żałobie? I jak długo? Do kolejnego sondażu?
W polskich mediach premiowana jest mowa nienawiści. Ksenofobiczne, antyfeministyczne, rasistowskie wypowiedzi są szeroko dyskutowane, a ich autorzy są zapraszani przez wszystkie największe stacje telewizyjne.
red. Piotr SzumlewicziS nęka nawet… nieboszczyków
Żołnierze zaliczeni do kategorii „niesłusznych” zostaną zdegradowani. Wielu trzeba będzie chyba wydobyć z grobów, żeby zedrzeć im z mundurów dystynkcje.
red. Marcin Kos
Zakład Ubezpieczeń Społecznych potrafi tak sprytnie interpretować przepisy, że wpędzi drobnego przedsiębiorcę w długi, a najsłabszego doprowadzi do bankructwa.
red. Olga Gawłowska
Język polskiej debaty publicznej zaostrza się nieustannie. Polska od dawna brodziła w poselskim chamstwie po kostki, teraz zanurzyła się co najmniej po kolana.
red. Ariel Szenborn
Dawna koleżanka Hanny Gronkiewicz-Waltz, siostra zwolenniczki Komitetu Obrony Demokracji, facebookowa wieszczka z przerośniętym ego. Kto to taki? Krystyna Pawłowicz oczywiście.
red. Maciej Adamczyk
Kaczyński – kieszonkowy Putin?
„Z panią Le Pen mamy tyle wspólnego, co z panem Putinem” – stwierdził Jarosław Kaczyński, odpierając sugestie dziennikarzy. Sprawdziliśmy więc, co łączy „prezesa Polski” z prezydentem Rosji.
red. Piotr Czerwiński
PiS – wraz ze swoim nieformalnym wspólnikiem Pawłem Kukizem i przy aktywnej zgodzie PO, Nowoczesnej i PSL – postanowił wykreślić z polskiej historii Ignacego Daszyńskiego z PPS. Nacisk obywatelski spowodował jednak wycofanie cenzury historycznej.
red. Michał Charzyński, red. Łukasz Lipiński
Centralne Biuro Antykorupcyjne na początku marca zatrzymało 5 osób w związku z zabezpieczeniem antyterrorystycznym dworców PKP przed Światowymi Dniami Młodzieży. W grę wchodzą olbrzymie pieniądze i PiS-owskie powiązania.
red. Ariel Szenborn
Polityczne katastrofy, w odróżnieniu od katastrof naturalnych, nie wydarzają się w ciągu minut ani godzin, lecz w ciągu miesięcy i lat. To wystarczająco długi czas, aby zadziałał w człowieku psychologiczny mechanizm przyzwyczajenia i dostosowania.
Gdy dyktatura coraz bardziej przeciąga strunę, warto pamiętać, że jest jeszcze obywatelskie nieposłuszeństwo.
Nie ma elektoratu. Są ludzie. Dla mnie najważniejsi są ci, którzy do mnie przychodzą. Jedni po pomoc, inni – by coś wreszcie zmienić. Jeszcze inni, kiedy widzą nasze grono troszczące się o innych, spontanicznie się przyłączają.
Radość na twarzy dziecka – bezcenne! Niekłamana radość na twarzy prezesa – strach się bać!
Nie żyje Wojciech Młynarski. O nim i jego twórczości można pisać wiele. Ale najlepiej, gdy przemówi on sam. Z tekstów poety, który skromnie nazywał się „tekściarzem”, wybrałem te, które moim zdaniem najtrafniej opisują dzisiejszą Polskę. Niektóre pisane były lata temu, inne są zupełnie świeże. Wszystkie trafne. Ułożyły się w dialog.
red. Łukasz Piotrowicz
Dobro dzieci jest kwestią nadrzędną – to nie pozostawia wątpliwości. Niestety, dorośli czasami o tym zapominają.
red. Magdalena Wójcik
Papież Franciszek nieco zreformował kościelne procedury rozwodowe. Co nie oznacza, że uwalnianie wiernych od męczarni nieudanego małżeństwa potaniało.
red. Marcin Kos
Zapłacimy za katastrofę brukselską PiS
Polska izoluje się w Europie. Będzie to drogo kosztowało m.in. naszych rodaków pracujących za granicą.
red. Michał Charzyński, red. Piotr Czerwiński
Ameryka zaprasza na przesłuchanie
W żadnym innym kraju turyści nie zostawiali więcej pieniędzy niż w Stanach Zjednoczonych. W roku 2015 odwiedziło je 74,8 mln zagranicznych gości. Wygląda na to, że ta sytuacja w odniesieniu do USA szybko się zmienia i jest to zasługa wyboru i poczynań Trumpa.
red. Piotr Zawodny
Czy uwiąd zorganizowanej religii mogą powodować perturbacje gospodarcze? Głupie pytanie? Niekoniecznie!
red. Kuba Podżegacz
Piłkarze kopciuszka Ligi Mistrzów dotarli do ćwierćfinału tych rozgrywek, choć co mecz byli skazywani na pożarcie. Czy drużyna Bartosza Kapustki i Marcina Wasilewskiego po raz drugi zostanie największą niespodzianką światowego futbolu?
red. Miłosz Worobiec
Czasem historia przechodzi obok nas tak blisko, że niemal możemy ją złapać za rękę. Tym razem złapaliśmy Kościół na fałszowaniu współczesnej historii. Oto jak powstają chwalebne dzieje „świętych Pańskich”!
red. Marek KrakPolacy w oczach Czecha
Polska – kraj religijnie ostentacyjnych i pustych megalomanów. Tak nas widział jeden z najsłynniejszych czeskich pisarzy.
red. Tomasz Kozłowski
Marzec i kwiecień to sezon chrztów w krajach katolickich. Dziś urzędy nie odmawiają już zarejestrowania obco brzmiących imion, a księża nie bronią się przed ochrzczeniem dzieci, których imiona nie posiadają „świętych patronów”. W końcu co kasa, to kasa.
red. Agnieszka Abémonti-Świrniak
Wonne kadzidła i balsamy są obecne w różnych religiach. Jakie mają znaczenie dla wierzących? Co o tym mówi źródło wiary chrześcijańskiej – Biblia?
red. Grzegorz Zbyszewski
Książka napisana w języku ludu wystarczyła, aby skazać, a potem spalić na stosie jej autorkę. Głęboka wiara, ale nie ta jedynie słuszna, również prowadziła na stos…
red. Łukasz Lipiński
Religie świata: Bogowie przybyli z kosmosu
Pisarze tacy jak Erich von Däniken (m.in. autor teorii wpływu istot pozaziemskich na życie ludzi w czasach przedhistorycznych) czy Zecharia Sitchin – autor sześciotomowego cyklu „Kroniki Ziemi”, przedstawiającego własną teorię dotyczącą historii i prehistorii naszego globu oraz powstania ludzkości – twierdzą, że życie na ziemi zostało stworzone przez przybyszów z kosmosu. I tak między innymi powstała religia raeliańska i scjentologiczna.
red. Bogumiła Pawłowska
Religie świata: Bogowie przybyli z kosmosu
Pisarze tacy jak Erich von Däniken (m.in. autor teorii wpływu istot pozaziemskich na życie ludzi w czasach przedhistorycznych) czy Zecharia Sitchin – autor sześciotomowego cyklu „Kroniki Ziemi”, przedstawiającego własną teorię dotyczącą historii i prehistorii naszego globu oraz powstania ludzkości – twierdzą, że życie na ziemi zostało stworzone przez przybyszów z kosmosu. I tak między innymi powstała religia raeliańska i scjentologiczna.
red. Bogumiła Pawłowska
23 marca 1971 r. w zabrzańskiej kopalni „Rokitnica” zawalił się chodnik. Pod ziemią znalazło się 19 górników. Wśród nich – 36-letni Alojzy Piontek.
red. Justyna Cieślak
Trochę Wałęsa, trochę Robin Hood
Zdzisław Najmrodzki był jednym z najpopularniejszych kryminalistów PRL-u. Nazywano go polskim Robin Hoodem, królem złodziei albo mistrzem ucieczek.
red. Justyna Cieślak
Witamina B12 jest jedną z tych substancji, których niedobory skutkują bardzo poważnymi dolegliwościami. Warto poznać symptomy jej braku w organizmie, aby w porę zareagować.
red. Józef Maszczyk
Dzikie historie: Teatr telewizji
W czasach, kiedy „wszystko już było”, czym można zainteresować wybrednego widza? Producenci tzw. reality show prześcigają się w pomysłach…
red. Józef Maszczyk
Rozmowy z kochanką: Wspomnienie ósme – siostry w potrzebie
– Kochanie, powiedz mi, proszę, bo to od dawna bardzo mnie ciekawi, jak sobie z tym radzą twoje siostrzyczki? – rzuciłem kiedyś jedno z pytań zwanych przez Kingę trudnymi, czyli zadawanych zawsze, gdy dochodziliśmy do siebie po zmysłowych uniesieniach.
red. Jarosław Krynicki
Pan Zbyszewski, to nie K. Lyszczynski! Po co publikować kreacjonistow? Strażnica też tego Pana nie zatrudni, bo ma już swoich Panów Zbyszewskich.
Czy to zatwierdzanie, to też jakiś rodzaj cenzury? Mam nadzieję, że nie!